יום שישי, 5 בנובמבר 2010

הפעלות לילדים - התפתחות בשנים האחרונות

עד לשנים האחרונות נדמה היה, כשמדברים על הפעלות לילדים קטנים, ובמיוחד בגילאים הנמוכים שבין 0 ל-2, שניתן לבצע הפעלות כאלה רק במקומות מיוחדים שמיועדים לילדים עצמם, כשההורים עצמם הם רק בתקן של מלווים ועוזרי הפעלה. אבל, בשנים האחרונות, השתנתה התמונה עד מאוד. כיום, לאחר שהמנשאים מהסוגים השונים הפכו לפופולאריים למדי, ניתן לבצע הפעלות לילדים רבות שמבוססות על פעילויות שהיו שמורות, לכאורה, רק למבוגרים.הפעלת הילדים הבולטת ביותר בתחום הזה, בו הילדים הרכים לוקחים למעשה חלק בפעילות "מבוגרת" יותר, היא כמובן טיולים. עם מנשא מתאים ונוח, שמותאם לאם או לאב, אפשר לצאת לטיולים רגליים באזורים שונים, טיולים אמיתיים בטבע, במסלולים נוחים למדי, עם כל המשפחה. הרי מה יותר מעורר את החושים של התינוק הרך מאשר נוף שטוף ירוק שמנומר בצבעים עזים של פרחים? מה יותר טוב מאשר אוויר צח בטיול קצר ונוח לצד נחל איתן כשקול המים הזורמים מוסיפים לאווירה וחוויה?

אין בכלל ספק, השילוב של מנשא בחיי היום היום יכול להעניק, אם כן, משמעות חדשה לחלוטין למונח הפעלות ילדים. הפעלות ילדים כמו טיולים מכניסות לתמונה את כל המשפחה ולא יוצרות חיץ בין הפעלות לילדים הקטנים בנפרד לבין הפעלות בהם יכולים לקחת חלק רק הילדים הגדולים יותר.

אבל גם בהפעלות הסטנדרטיות יותר, אלו שמיועדות לגיל הרך, יש כעת אפשרויות רבות יותר בזכות יכולת השינוע הנוחה שמספקים המנשאים. בחלק גדול מהקניונים בארץ אפשר למצוא נקודות הפעלה לילדים בשנים הראשונות לחייהם. שימוש במנשא מאפשר להורה, לאב או לאם, לנייד את הילד בקלות רבה יותר אל הנקודה המתאימה מבלי שצריך לבזבז זמן על עגלה לתינוק שצריך להוציא מתא המטען ובלי שצריך להיסחב עמה לכל מקום. פשוט מניחים את הילד במנשא, ותך שתי דקות כבר אפשר להתחיל לצעוד לנקודת ההפעלה לילדים הקרובה.

ויותר מכך, מנשא מאפשר להורים לקחת חלק בפעילויות רבות בקלות רבה יותר, פעילויות בהן אפשר לשתף את התינוקות הקטנים באמת מבלי להפריד אותם מההורה: ריקוד קטן, תזוזה לפה ולשם, קצת התעמלות ביחד, ובמשך כל אותו הזמן הילד הרך נשא צמוד להורה וממשיך לקבל ממנו את הביטחון הנדרש.

כמובן שהפעלות ילדים אינן שייכות רק ליציאה מהבית. כשנשארים בבית, למשל בתקופת גשם, צריך לתת את הדעת גם לזה. צריך לדעת להמציא מחדש את ההפעלות כשלא ישעממו, ומצד שני יספקו את הצרכים הלימודיים של התינוק ו/או הילד, כשהוא כבר מעט מבוגר יותר.


תקליטן לבר מצווה

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה