יום שלישי, 4 בינואר 2011

משחקי ילדים ברשת

להעביר את הזמן בכיף


לאחר שהילדים חוזרים מבית הספר, מסיימים את ארוחת הצהריים שהכנו להם מבעוד מועד, מכינים חלק משיעורי הבית וצופים בתכנית האהובה עליהם 'דורה', הם פורשים למחשב הביתי וגולשים לאתרים שמאגדים בתוכם משחקי ילדים ברשת. כן, במקביל להימצאותם של חוגים וסדנאות מיוחדים לילדים, כיום מעט מהילדים יוצאים מהבית רק כדי לשחק מחבואים או תופסת עם ילדי השכונה. מקום המפגש העכשווי הוא או בקורסים טרנדיים או ברשת האינטרנט באתרים בהם מתקיימים משחקים ברשת.למחקרים פסיכולוגיים רבים הייתה השפעה על עיצוב חלק ממשחקי הילדים (בניגוד לפעילויות לילדים אשר עוסקות בחברויות בין אישיות) ברשת וכמובן גם לסקר שוק, קבוצות מחקר וביקורת וכד'. נעשו צעדים רבים בכדי להגיע לאיזון מספק בין מה שילדים אוהבים, כמו ליצנים ודמויות מפורסמות מסרטים מצוירים לבין מה שנכון עבורם לפי קבוצות גיל בעיקר שבא לידי ביטוי בשחקים חינוכיים ולימודיים. אכן משחקי רשת רבים הם דרך בטוחה ונעימה עבור ילדים להעביר את הזמן בכיף, בעולם הטכנולוגי בו אנו חיים.

חברים ברשת


ילדי שנות האלפיים נולדו הישר לעיצומו של עידן טכנולוגי חובק עולם. מגיל קטן מאוד הם מתחילים להשתמש במחשב והשימוש רק גובר והולך כשהם מתחילים את צעדיהם בבית הספר. זהו רק עניין של זמן עד שמכתיבת עבודות להגשה בכיתה, יעברו הילדים למשחקים ברשת.

ישנם משחקי ילדים ברשת מכל הסוגים. משחקים שבנויים על בסיס של דמויות אהובות על הילדים כמו דורה, פוקימון, ליצנים ובעלי חיים ואף כוכבים אמיתיים כמו מנחי ערוץ הילדים הם פופולאריים מאוד בקרב ילדים רבים בארץ מאחר והם בנויים בשפה העברית ולכן כשהילדים כבר יודעם קרוא וכתוב הם יכולים לשחק בהם לבד או עם האחים, מבלי לערב את ההורים בשאלות ותהיות באשר למטרת המשחק.

סוג נוסף של משחקים ברשת הוא כאמור, משחקים לימודיים. אלו הם משחקים שתחת מעטה של סיפור עלילתי למשחק ודמויות חמודות שמתקשרות עם הילדים 'און-ליין', מטרתם למעשה היא לעודד את החשיבה הלוגית אצל ילדים. תרגילי חשבון, הבנת הנקרא, בדיקת איות וכד' הם חלק מהמרכיבים של משחקים מסוג זה. ברגע שאת השאלות החשבוניות שואלים ליצנים קטנים ועליזים, לפתע יש לילד יותר מרץ לחשוב ולענות בכוחות עצמו.

ישנם משחקים ברשת שהילדים יכולים לשחק עם חבריהם, במידה והם מחוברים למשחק בו זמנית. אלו משחקים המאפשרים ריבוי משתתפים וכך כמה מחברי הכיתה יכולים לחלוק את אותו המשחק, ולחוות צורה שונה של משחק קבוצתי. למשל, משחק שבו הילדים הם ליצנים בקרקס ועליהם לעשות פעלולים שונים, לבד וביחד. בצורה כזו, הילדים יכולים להכיר גם ילדים אחרים בני גילם שמשחקים את המשחק ברשת ולהגדיל את קבוצת מכריהם. כך, גם שומרים על כישורים חברתיים שיכולים להיעלם ככל שגובר השימוש באינטרנט; היכרות והתחברות עם אנשים חדשים היא טובה ורצויה לא פחות מאשר התחברות עם דורה וחבורתה.

בין שלל משחקי החינם שהרשת מציעה לילדים, ישנם משחקים בתשלום. למשל, אתרים שצריך להירשם אליהם תמורת סכום סמלי כדי לשחק במשחקים שבהם, או אתרים של בובות אינטראקטיביות שונות שהמשחק בהן נעשה רק באמצעות הרשמה לאתר הבית שלהן, תוך רכישת מוצרים נלווים להן ולמשחק ברשת. בניגוד לדפי צביעה לילדים שהיו מספקים את הדור של פעם, האינטרקציות שהדור הנוכחי דורש הן רבות יותר.

קרוב מספיק


נכון, ליצנים וירטואליים לא יכולים להחליף לגמרי את הדבר האמיתי אך הם מהווים ערוץ בידורי עבור הילדים ולפעמים גם עבור הוריהם. קחו את המיטב שיש לכל משחקי הילדים ברשת להציע כדי לאפשר לילדכם התמצאות נוחה והשתלבות קלה יותר בעולם האינטרנט.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה