יום ראשון, 16 בינואר 2011

מחפשים אטרקציות בצפון? מה דעתכם על טרקטורים?

מתי בפעם האחרונה יצאתם לבילוי משפחתי שהוא גם חוויה מהנה וגם חוויה חינוכית המלמדת על חקלאות וגם מקנה לילדים קצת היסטוריה וערכים של התרבות הקיבוצית מתחילת ההתיישבות בארץ ישראל? מוזיאון הג'ונידרלנד השוכן למרגלות הר תבור בעמק יזראל, הוא מקום שאסור לכם לפספס. אחת מהאטרקציות בצפון החמות ומלהיבות לכל המשפחה.למה טרקטור?


בין אם גדלתם בקיבוץ, במושב ואפילו בעיר, בטוח שבתור ילדים יצא לכם לראות את כלי הרכב הגדול והעצמתי הזה נוסע בשדות, חורש, קוטף, מיישר את האדמה ויוצר ערוגות. אם גדלתם בעיר בטח יצא לכם להביט בו רק מרחוק. ואם גדלתם במושב או בקיבוץ, לא יכולתם להרשות לעצמכם שלא להיות נחמדים למי שנוהג בו, כי אולי יום אחד תזכו להזמנה להתלוות אליו לסיבוב.

כל מי שניסה כבר יודע כי אין חוויה המשתווה לנסיעה על טרקטור בשטחים הפתוחים. המהירות אינה מדד לחוויה, אלא העצמה של כלי הרכב הכל יכול, שבזמן קצר חורש את השדות ומבצע עבודות קשות שלוקחות זמן רב. טרקטור הג'ונדיר, שהוצא בוורמוט שבארצות הברית, הוא מצרך חובה בכל שטח חקלאי החל משנת 1948 קום המדינה.

מוזיאון הטרקטורים - איך הכל התחיל?


יוסי שמחוני, יליד עמק יזרעאל, הוא האיש שהגה את הרעיון להקים מוזיאון לכלי החשוב שליווה את העולם החקלאי. במשך שנתיים הוא עסק באיסוף, שיפוץ, צביעה והחייאה של טרקטורים מאזורים שונים בארץ, והביא אותם אל שטח קסום הנמצא למרגלות התבור בכדי להקים אתר תיירותי המלמד את ההיסטוריה של טרקטור הג'ון דיר.
אחד החקלאים החשובים בישראל, משה קלופשטוק, זיהה את חברת ג'ונדיר הייחודית כבר בשנת 1958. הוא נשלח מטעם איגוד החקלאים לחתום על ייצוג ג'ון שדיר בישראל. בשנת חייו האחרונה הקדיש קלופשטוק את כל כולו להקמת אתר לשימור מסורת טרקטור הג'ון דיר בישראל. המהלך זכה גם להכרה על ידי חברת ג'ון דיר המשתפת פעולה עם המקום.

ואחרי שראינו את הטרקטורים, מה עושים?


מוזיאון ג'ונדירלנד המתפרש לשטח של 1200 מ"ר, מציע לראווה מגוון טרקטורים מתקופות שונות ומאזורים שונים בארץ. טרקטורים המעידים על תוצרת ייחודית ארץ ישראלית. הטיפוס על הטרקטורים הם חוויה בפני עצמה, אך זאת לא החוויה היחידה שמציע המקום. תוכלו למצוא בג'ונדירלנד שלל חוויות הקשורות לעולם הטרקטורים החל מנסיעה ברכבת טרקטורים, אולם קולנוע על כסאות טרקטורים משתוללים המשמיעים רעשי מנועים בזמן הסרט, מגלשה בגובה שמונה מטרים המובילה אל שק קטפת עם זרעי חיטה ופינת יצירה, שתשאיר לכם מזכרות מהחוויה הבלתי נשכחת של הביקור במוזיאון.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה