יום שני, 31 בינואר 2011

חוגי מחשבים לילדים ונוער בישראל

חוגי מחשבים, פעם עניין ל"גיקים" וילדים מחוננים, הפכו לאחד היעדים הפופולריים של הורים שמחפשים חוג לילד – מחוגי "טכנאי צעיר" ועד חוג מחשבים לגיל הרך

חוגי מחשבים הופיעו בישראל לראשונה כבר בשנות השבעים, ובעשור הבא הם גם החלו בהדרגה להיעשות פופולריים, ומעולם לא הפסיקו. בשנים האחרונות – למרות ואולי בגלל התחרות ההולכת וגוברת מצד מערכת החינוך הממלכתית – חוגי המחשבים הפכו פופולריים אפילו יותר.כמובן שבימינו נושאי ותכני החוגים שונים מאד מבעבר. לטוב ולרע, הם מזכירים יותר ויותר את מה שמוכר לנו מהשוק הגועש של ההדרכה הטכנולוגית וקורסי ההייטק בישראל; כלומר – מעשיים, תכליתיים, מכוונים מקצועית. פחות כיף ויותר הכנה לעתיד, כנראה כי הילדים (או ההורים) הרבה יותר אמביציוזיים.

כמה רחוק אפשר ללכת עם האמביציה? עד גן הילדים מסתבר. ועד למקום שבו ילדי בית-ספר ונערי תיכון, מתחילים לחשוב מה יעשו אחרי הצבא. אבל לפני שנקדים את המאוחר, כמה מילים על התופעה הרחבה יותר.

חוגי מחשבים אז והיום


בשנות השבעים והשמונים חוגי המחשבים כוונו בעיקר לילדים מחוננים, שרצו ללמוד תכנות בשפת בייסיק. משנות התשעים ואילך לימדו בעיקר אפליקציות – אופיס, אינטרנט, פוטושופ וכו' – שזה פחות או יותר סוג הידע שילדים ובני נוער מביאים בימינו מהבית.

לכן, בשנות האלפיים אפשר למצוא בכמעט כל מתנ"ס ובית-ספר, חוגי אופיס למבוגרים לצד חוגי מולטימדיה, מוזיקה ממוחשבת ואפילו תכנות. הכיף הוא הרבה יותר כיף, ומצד שני גם מתלווה אליו משהו הרבה יותר מחושב: להכין את הילד לחיים.

כמו לימודי המחשבים וקורסי התכנות לקהל הבוגר, גם החוגים לבני הנוער הולכים ומקבלים אוריינטציה מקצועית. ישנן אפילו חברות (כגון "ים ידע" ו"סאן ספארק") שמתמחות בהעברת חוגי טכנאות, שבהן ילדים ובני נוער יכולים לרכוש ידע דומה מאד לזה שהיו מקבלים בקורס טכנאים מקצועי

אגב, זהו תחום שבו אכן יש לא מעט יזמות צעירה – טכנאי מחשבים בני עשרה, שלעיתים ממשיכים במקצוע אחרי השירות הצבאי.

טכנולוגיה מהגיל הרך


נשמע מוקדם להתחיל לחשוב על קריירה? ובכן, במספר מתנ"סים בישראל החלו בשנים האחרונות להעביר חוגי מחשבים לגיל הרך, ובקנה מידה קטן יותר אפשר לראות כאלה גם בגני ילדים.

כמובן הנושא מעורר לא מעט מחלוקת. בהרבה מהגנים יש התנגדות גורפת להכנסת מחשב ואפילו טלוויזיה. בחלקם (לדוגמא, בזרם החינוך האנתרופוסופי) זה עניין אידיאולוגי, ובאחרים ישנה התנגדות מצד ההורים שטוענים ש"מחשב יש כבר בבית".

מצד שני, ישנם מי שמאמינים שטוב לחשוף את הילד לטכנולוגיה כבר בגיל צעיר, ובהרבה גנים ההורים דווקא מעודדים (שלא לומר "לוחצים") "להכניס מחשב". כדאי לזכור שבישראל הגיעו לגני הילדים כבר שניים או שלושה דורות "בוגרי קומפי" (ע"ש המקלדת לגיל הרך שהוצגה לראשונה ב-2005).

ישנם אמנם בישראל בעלי מקצוע מעטים שמתמחים בהדרכה טכנולוגית לילדים ו/או לגיל הרך, אבל זהו תחום הולך ומתפתח שבוודאי נשמע עליו רבות בעתיד.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה