יום חמישי, 24 בפברואר 2011

ג'ודו – דרך רכה לחיים בריאים

התפתחות הג'ודו

הג'ודו התפתח לקראת סוף המאה ה-19, בשנת 1882, על ידי פרופסור קאנו ג'יגורו, ונחשב לגנאדי בודו – אומנות לחימה מודרנית אשר התפתחה ביפן לאחר תקופת הרסטורציה של מייג'י של הקיסר מוצוהיטו, ששלט בין השנים 1868-1912, הג'ודו התפתח מאומנות לחימה אחרת בשם ג'יו-ג'יטסו. השם ג'ודו, אשר מקורו ביפנית, מחולק לשני מילים, "ג'ו"-רכה, "דו"-דרך, והכוונה היא לרכות בשיטה שאינה משמשת טכניקה על מנת להרוג, לפצוע או להטיל מום ביריב. שיטה זו אינה מצריכה שימוש באגרופים או בעיטות, ובנויה כולה על תפיסות, הטלות, בריחים, ריתוקים וחניקות. הג'ודו פותח במטרה להפוך לספורט, ואכן אומנות לחימה זו הפכה לספורט פופולארי ואף הפכה לתחום תחרות באולימפיאדה.יסודות וכללים בג'ודו


מטרתו של הג'ודו הוא לאפשר לחימה בכל הכוח, ללא אפשרות להיפצע, הדבר נעשה על ידי שימוש בתנועות אופטימליות ומעגליות, ניצול כוחו של היריב כנגדו ומעשה מאפשר שימוש בטכניקה לכלל האוכלוסייה, נשים וגברים בכל הגילאים. תלמיד המתאמן בג'ודו נקרא ג'ודוקא והחלוקה לדרגות מתבצעת באמצעות חגורות. קרבות בג'ודו מתקיימים בשני מצבים, האחד בעמידה-מצב בו יש נסיון של כל אחד מלוחמים להטיל את יריבו לקרקע, במצב זה קיימת חלוקה לנקודות:
• יוקו – 5 נקודות, מתקבל כתוצאה מהטלה של היריב על הצידי גופו או במידה והמתחרה מקבל עונש בעקבות עבירה שביצע.
• וואזארי – 7 נקודות, מתקבל כתוצאה מהטלת היריב על חצי גב, עבור הטלה שנעשית בצורה איטית או במצב בו היריב ביצע שלוש עבירות. וואזארי נחשב "חצי איפון"-הכוונה שכאשר צוברים 2 וואזארי מנצחים את הקרב, בדיוק כמו בצוברים איפון.
• איפון – 10 נקודות, מתקבל כתוצאה מהטלת היריב על גבו באופן מלא, חניקה עד כדי כניעה, ביצוע בריח על מפרק היריב עד כדי כניעה, ריתוק היריב למשך 25 שניות או עבור עונש עקב עבירה רביעית או בגין עבירת "אנסוקומקה" (מדובר בעבירה אשר אינה ספורטיבית ועלולה לגרום לפציעה או לסיכון חייו של היריב). איפון הינו הניקוד הגבוה ביותר אשר מסיים את הקרב באופן מיידי.
המצב השני על הקרקע-בו כל ג'ודוקא מנסה להכריע את יריבו באחד משלושת הדרכים הבאות:
• ריתוק – החזקת היריב על גבו שמוצמד לקרקע למשך 25 שניות.
• חניקה – מצב בו מבצעים אחיזה העוצרת מעבר של דם או אוויר לראשו של היריב, דבר אשר גורם לו להיכנע.
• בריח – נעילה של אחד המפרקים, בעיקר באיזור המרפק והפעלת לחץ עד כדי כניעה של היריב.

תרומתו של הג'ודו בחיינו

חשוב לזכור כי פעילות גופנית היא דבר מומלץ וחיוני על מנת לערוך אורח חיים בריא, כמובן שאין שום בעיה להמשיך לצפות בתכניות טלויזיה כמו סודות מתוקים עם קרין גורן, משפחה חורגת או סימני שאלה, אך חשוב לספק גם את הצורך בספורט בחיינו. ג'ודו מעניק הרבה מעבר לצורך בספורט, הוא מעניק משמעת, תורם לביטחון העצמי, מחזק את הגוף והנפש ומלמד ערכים כמו כבוד הזולת, המנעות מאלימות ולמעשה מדכא את היצר האלים שבנו, בעיקר בגלל ההבנה למה אנו מסוגלים. ג'ודו הפך לספורט פופולארי בארצנו, אשר נמשכים אליו אנשים שונים ומגוונים, ניתן לראות בשיעור ג'ודו מורים, מנהלים, סטודנטים ללימודי משפטים או מנהל עסקים, ילדים, זקנים, נשים וגברים, ועבור כולם הג'ודו הפך לאורח חיים ואף לדרך חיים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה