יום ראשון, 27 בפברואר 2011

הזמנים של פעם

פעם החיים היו פשוטים. כשאנחנו היינו ילדים קטנים, ובטח כשהורינו היו ילדים קטנים, הם היו חוזרים מקורס אחד של לימודי סיעוד לקורס אחר של סוציולוגיה, מכינים את שיעורי הבית, ולאחר מכן מוצאים את עצמם באחת מהאופציות הבאות: או שהיו עוזרים לאמא בעבודות הבית, או שהיו יוצאים לעזור לאבא בעסק המשפחתי, או שהיו יוצאים לחפש עבור עצמם עבודה בכדי להרוויח דמי כיס נוספים, או שהיו יוצאים לשחק בחוץ עם החברים מהשכונה או מבית הספר.


באותם ימים לאיש לא היה כסף מיותר להוציא על מוצרי תינוקות. בגדים חדשים נקנו לאירועים מיוחדים, על ארוחה במסעדה לא היה בכלל עם מי לדבר, והמסעדות עצמן לא מילאו את רחובותינו (במקרה הטוב ביותר, היה הילד מקבל מספר מטבעות בכדי לרכוש לעצמו אחת לשבוע מנת פלאפל אצל אחד הרוכלים בשכונה). הילדים היו צריכים ללמוד לשחק ללא ערמות של צעצועים, ללא משחקי מחשב, ובעידנים שכרגע נראים עתיקים במיוחד, אפילו ללא טלוויזיה. זו היתה ילדות שבחיים היום ממש קשה לדמיין אותה. כיצד יכול ילד להעסיק את עצמו וכיצד ייתכן שבשעות אחרי הצהריים יכולים הורים להעסיק את עצמם בענייניהם ולא למצוא את עצמם עסוקים שעות ארוכות בשעשוע ובמילוי צרכיהם של הילדים המשועממים והתובעניים שנמצאים בבית.

"אמא, משעמם לי". "אמא, מה יש לאכול?", שאלה שנשאלת חצי שעה לאחר שהילד סיים לאכול ארוחת צהריים. מי מאיתנו לא מכיר את השעות הקשות אחר הצהריים שבהם אנחנו נלחמים בילדים שיכינו את שיעורי הבית שלהם, יפסיקו לזלול ממתקים, יעשו משהו אחר חוץ מלראות טלוויזיה ויפסיקו לריב באופן אינסופי ומתמיד עם האחים והאחיות שלהם. אז היום, אלא אם כן עברנו לגור במדבר, לא נוכל לצפות מהילדים שלנו לחיות חיים נטולי גירויים. העולם שסביבם מפציץ אותם בשלל גירויים, במוצרי צריכה, באוכל מעובד שרק גורם להם לרצות לאכול עוד ועוד, בתקשורת שמבוססת על טלפונים, פלאפונים, מסרונים, הודעות מייל ורשתות חברתיות. בתוך כל האווירה הזו, מוטל עלינו למצוא את הדרכים המתאימות ביותר לחנך אותך, להקנות להם משמעת עצמית, בריאות גופנית ונפשית, וכלים שיאפשרו להם להתפתח ולגלות את קולם הייחודי וכשרונותיהם האמיתיים גם בתוך עולם כה רועש ומבלבל כמו שמתאפיין בתקופה הנוכחית.

הדברים שעלינו להקפיד עליהם מחולקים למספר נושאים. ראשית עלינו לבדוק שילדינו זוכה לפעילות פיסית מספקת. מגיל בית הספר זה הזמן לדאוג לרשום אותו לחוגים המאפשרים תנועה וחיבור עם הגוף והטבע (כדורגל, כדורסל, אמנויות לחימה, רכיבה על סוסים, ריקוד או חוגי סיירות וטיול). בנוסף, כדאי שהילד יוכל לפתח סבלנות, התמדה ועניין דרך לימוד נגינה מוסיקה ונגינה בכלי מוסיקלי. בהתאם ליכולותנו הכלכליות נבחר עבורו את החוג המתאים, מלימודי פסנתר ועד לנגינה במערכת תופים, מהשתתפות במקהלה ועד הזמנת מורה פרטי שייתן שיעורים של לימוד גיטרה. זכרו כי האופציות לחוגים הן רבות ועלינו להתאים אותם בהתאם לצורכי הילד. אם יש לו קשיים חברתיים רשמו אותו לחוג קבוצתי. אם הוא צריך להוריד במשקל, רשמו אותו לחוג ספורט. דאגו ששעות אחר הצהריים יהפכו להיות שעות של צמיחה ושינוי עבורו, וכך תגלו שהן הופכות להיות שעות פנויות ומרתקות גם עבורכם.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה