יום שלישי, 21 ביוני 2011

חוג לעניין

חושבים שחוגים זה לילדים? תחשבו שוב. חשוב ואף רצוי שלכל אחד ואחת יהיה זמן פנאי, ויותר מכך, עיסוק לזמן זה. חישבו כמה זמן אתם יושבים מול המרקעים, ולא עושים דברים אחרים שעלולים לשפר את חייכם. למשל, ישנם כאלה שיאספו בולים, ישנם כאלה שירכבו על אופניים, יערכו טיולים, ילמדו לימודי שייט או אינספור מהאפשרויות, שכולן בנויות על מאות ואלפי שנים של ידע אנושי.

חוגים מקנים כלים אמיתיים, שבהם ניתן להשתמש בכל שלב חיים. תדמיינו את התמונה הבאה: לאחר שלמדתם להשיט ספינה ולנגן על גיטרה, הגעתם לחברה להשכרת יאכטה, לקחתם את החברים לסיבוב ובזמן שאתם משייטים בהנאה, אתה גם מוצא את הזמן לנגן ולהנעים לכולם את הזמן. לא נפלא? אז למה שלא תעופו על עצמכם, ותעשו משהו למען הנפש – לא רק לחומר.

למה חוגים?


איזה תכנית טובה ראיתם היום בטלוויזיה? יש אינספור. אבל נניח וראיתם תוכנית טבע, על ערבות צחיחות ותרבויות עתיקות, ורציתם להיות שם, יחד עם המגיש והצלם – היכן שערש התרבות האנושית. אבל אתם לא באמת שם. אז נניח שאותה תכנית ערכה בכם חוויה מכוננת, והנה, בפרץ של התלהבות, אתם רוצים להפוך למרקו פולו או קולומבוס (מגלי ארצות). לפני שרגש זה נכבה ודועך, רוצו לאינטרנט וחפשו קורס על הדרכת טיולים. תמורת כמה אלפי שקלים בודדים תוכלו לרכוש ידע על הדרכה וסמכות, ובעיקר, תוכלו לנצל את הידע החדש כדי לטייל בעולם, ויותר מזה, לקבל על כך כסף במקום לבזבז אותו (מדריך יכול לקבל עד 250 דולר ליום עבודה, לא כולל טיפים).
זו הייתה רק דוגמה אחת. ישנן עוד אינספור כאלה, והחוגים, בין אם טיפוח כלבים גזעיים או גילוף ובניית מיניאטורות או קדרות, כל אלה יספקו שבעתיים, ברגע שרואים את התוצאות – ולרוב הן מהירות להפליא.

בחירת חוג


בניגוד לרוב האספקטים האחרים בחיינו (למשל: עבודה, משפחה וכל שגרה שהיא), אמנם נראה לנו לרוב שבחירתנו היא חופשית לגמרי, אך בסוף מדובר על אוסף של פשרות שנעשו בהתאם למציאות איתה אנו נאלצים להתמודד בחיינו – ללא קשר למעמדנו החברתי או לעומק כיסינו. רוב הפשרות שאנו עושים הם רלוונטיים לקיומנו, אבל בחוג אפשר לוותר על הפשרה ולהגשים חלומות ילדות. אתם זוכרים את חלומות אלה? אלה שהיו נטולי שוחד או רצון לרווח. רק הגשמה עצמית המבוססות על חלומות הטוהר.
לכן הדבר החשוב ביותר בבחירת חוג, זה לחשוב ממה אתם נהנים באמת. כלומר, מה לא נראה לכם כמאמץ ללמוד, ושהייתם עושים בכל מקרה. אם נתעמק בדוגמת הדרכת הטיולים, אזי נוכל לראות, שגם אם לא תדריכו טיול אחד באופן מקצועי, הרי שאת הטיול המשפחתי הבא תוכלו להוביל ביד רמה – אם זו אכן אהבתכם. ואם את אוהבים את הים, במקום לשבת על החוף כל היום, למה שלא תלמדו להשיט יאכטה, כך תוכלו להגיע לחברת ההשכרה, לקחת יאכטה אחת למשפחה או לחברים, וליהנות מיום של רוגע בים.
זה המהות של החוג – ללמוד את מה שאתם הכי אוהבים, ללמוד את עצמכם.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה