יום ראשון, 26 ביוני 2011

חוג שחייה

אם היינו גרים באנגליה, אולי אפילו ברומניה או צ'כיה, היה לנו הרבה יותר קשה לכתוב מאמר על חוג שחייה. אבל בארץ השמש הנצחית, המדינה שבה תיירים רוסים טסים 5 שעות כדי לתפוס קצת צבע לפני שהם חוזרים לדובי הקוטב הלבנים שלהם, חוג שחייה, לילדים ולמבוגרים, הוא עניין חשוב, שלא נאמר, מציל חיים.

בקיץ הישראלי אין מצב לא לבקר לפחות 20 פעמים בים או בבריכה. ביקור שכזה עלול להסתיים בתוצאות לא טובות אם לא יודעים לשחות. הים בישראל מסוכן, מלא בורות וסחף. מרבית הבריכות גדושות בילדים בצפיפות גבוהה, כך שמצילים עלולים לא לראות הכל. מכאן חשיבות העניין.

במרומי גילנו וניסיון השחייה העצום שלנו, אנחנו עלולים לטעות ולחשוב ששחייה הינה דבר פשוט שניתן ללמוד באופן עצמאי. בחלק מן המקרים זה נכון, אבל ישנם הרבה ילדים שיתקשו מאוד ללמוד לשחות באופן עצמאי או אפילו עם עזרה מצידכם. מבוגרים שלא למדו לשחות במשך 20,30,40 שנה, יהיו חייבים חוג שחייה על מנת להרגיש בטוחים עם עצמם במים.

עניין נוסף הוא העובדה שכיום כמעט כל ילד יודע לשחות, וילד שאינו יודע, נשאר בצד והופך לעיתים לנושא לבדיחה.

למרות שנכונה הדעה הרווחת שכדאי ללמוד שחייה בגיל מוקדם בגלל שקצב הקליטה מהיר יותר, עדיין אף פעם לא מאוחר מדי ללמוד. לימוד שחייה נעשה במרבית המקרים בקבוצות של 8 עד 12. חשוב לוודא עניין זה, ולא ללמוד אם הקבוצה גדולה מדי ומכילה למעלה מ-15 חניכים.

לימוד שחייה מורכב ממספר שלבים שחשוב לעבור על פי הסדר, ולא להתקדם לפני שליטה מוחלטת בשלב הקודם. בשלב הראשון נלמדים "על יבש" סגנונות השחייה השונים. בשלב זה מתורגלות תנועות הידיים, הרגליים, ובהמשך שילוב של שניהם יחד. תוך כדי מתורגל עניין הנשימה הנכונה.

בשלב השני נכנסים למים ומתחילים לתרגל צלילות, נשימות ותנועות במקום. בהמשך מתחילים "תנועה" עם מצופים וגלשני מצוף, במים רדודים ובהשגחה צמודה של מדריך. כשהילד או החניך תופסים את הרעיון ומתחילים לבצע את התנועות והנשימות בצורה טובה, מגיע שלב השחייה העצמית, ללא עזרים, כששוב, הדבר נעשה בפיקוח צמוד. בשלבים הסופיים יילמדו סגנונות נוספים, שיטות למניעת התעייפות מוקדמת, והרחבה תיאורטית ומעשית בנושאים אחרים.

עלות של חוג שחייה בסיסי בין 10-12 שיעורים נע בין 500 ל-800 ₪. ישנן גם מכללות של ממש ללימוד שחייה, כשכאן אנחנו כבר לא מדברים על חוג אלא על קורס של ממש. תסכימו איתנו שמדובר בכסף קטן לעומת התרומה הגדולה שהקורס מקנה.

מה שטוב בשחייה הוא שזה כמו אופניים, לא שוכחים. כמעט כל דבר אחר בחיים – בישול, נהיגה, פסיכומטרי וכו', אם לא תעשו במשך שנים, ייקח לכם זמן עד שתחזרו לאותה רמה. שחייה לוקח בדיוק חצי דקה עד שנזכרים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה