יום ראשון, 26 ביוני 2011

חוגי סיירות – אהבת הארץ דרך הרגליים

חוגי הסיירות בארץ קיימים כבר למעלה מ- 30 שנה כאשר עיקרי סיבת הקמתם הוא קירוב הדור הצעיר אל שורשי האדמה של המולדת, מודעות לאיכות הסביבה והקניית מיומנויות לעצמאות בטבע. הקניית המיומנויות ניתנת בהדרגה תוך חשיפת משתתפי החוג לטיולים בסדר קושי עולה, מחנאות, אתגרי טבע שונים, ניווטים, בישול בטבע, הכרת המדינה, אזוריה וגבולותיה ועוד.

בחוגי הסיירות זוכים המשתתפים לצאת למספר רב של טיולים ומגוון של פעילויות מעניינות ואתגריות כאחד. כל הפעילויות של חוגי הסיירות הינן פעילויות בעלות אופי חינוכי-לימודי וערכי. משתתפי חוגי הסיירות הם ילדים מהגן ועד כיתה י"ב כאשר לכל קבוצת גיל מותאמת חוויה חינוכית שמאושרת ע"י משרד החינוך ובפיקוחו.

עד כיתה ד' יוצאים הילדים לטיולים בני יום (ללא לינת שטח בדר"כ) והם לומדים להכיר את חלקי הארץ בליווי הסברים על מיני החיות והצמחים המצויים בכל איזור. הילדים לומדים כבר מגיל צעיר כיצד לתור את הארץ בצורה בטוחה ומהנה ולהתנסות בהכנת מזון בשטח.
הנערים הגדולים יותר יוצאים אף הם לסיורים וטיולי שטח רבים והם גם זוכים ללון בחיק הטבע, להקים מחנות באופן עצמאי, לבשל לעצמם ואף להכין תוכניות ניווטיות להמשך המסע.

חלק מהטיולים מאופיינים במסלולים אתגריים במיוחד כגון רפטינג, סנפלינג, טיולי אופנים בשטח וטיולי מערות. משתתפי החוג זוכים לחוויות מיוחדות במינן באווירה שכולה סביב טהרת הארץ ושמירה על איכות הסביבה, החי והצומח שבה. ערכי ההתנהגות הירוקה ניטעים עמוק בלב ליבם של משתתפי חוגי הסיירות מאחר והם רואים במו עיניהם כיצד מפגעים שונים שיוצר האדם מביאים לפגיעה בטבע. פעילויות שונות שיוזמים מדריכי החוגים, מביאים את משתתפי חוגי הסיירות ליטול חלק במיזמי התרמה וימי הסברה שונים אשר בהם כולנו מבחינים בקניונים, בתי הספר ועוד.

קצת על מדריכי חוגי הסיירות

?

להיות מדריך בחוגי סיירות זוהי עבודה לא קלה אך יש בה עוצמות של שליחות. יש להיות בעל חוש אחריות מפותח, ידיעת ואהבת הארץ כמו גם יחסי אנוש מעולים וראש צעיר. ניתן להבחין בקלות כי המדריכים מוגדרים כ- "מלחי הארץ", כלומר, אזרחים חיוביים, בוגרי צבא ויחידות קרביות אשר חלקם התחילו את דרכם בתור ילדים או נערים בחוגי הסיירות והפכו עם הזמן למדריכים בהם. ניתן למצוא בקרב המדריכים סטודנטים רבים ממגוון מקצועות בעלי אוריינטציה אשר קשורה לתפקידם כגון לימודי חינוך, מדעי הסביבה וכדור הארץ, בוטניקה, מדעי החקלאות ועוד. חלק מהמדריכים לומדים במסגרת של לימודי ערב וביום פעילים בחוגי הסיירות. כל המדריכים של חוגי הסיירות למיניהם חייבים לעבור הכשרה מסודרת ע"י משרד החינוך.

בעידן האינטרנט והמותגים, חוגי הסיירות מאפשרים חוויות מרתקות בעלות אופי קבוצתי הקשורות כולן באהבת המולדת, מודעות לאיכות הסביבה והכרת הארץ דרך הרגלים בטיולים וחוויות אתגריות אשר מעלות את הביטחון העצמי, הידע וכושר המנהיגות של הילדים ובכך להפוך אותם לאנשים טובים יותר ולעזור להם לממש את הפוטנציאל שבהם.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה