יום שני, 27 ביוני 2011

חוג קפוארה

כמעט אין הורה שלא מכיר את התופעה: הילד מתנהג לעיתים בעצבנות, חוסר סבלנות, הוא נוטה למצבי רוח משתנים והכי גרוע – כשהוא פורק את כל אלו באלימות. התופעה מוכרת וידועה, ונובעת מצורך אנושי הקיים אצל כל אחד מאיתנו לפריקת לחצים, כעסים ותסכולים המצטברים אצלנו במהלך הזמן. בוגרים יודעים (לרוב) לנתב את זה בדרכים הגיוניות, אצל הילדים זה לא תמיד ככה.

ובכל זאת יש פתרונות. אחד מהן הוא חוג קפוארה. שילוב מצוין של אימון גופני, הנאה, עבודה במסגרת, עבודה בצוות וכאמור, התשובה לצורך בפורקן.

לשניים מכם שעוד לא יודעים, קפוארה הינה אמנות לחימה המבוססת על תנועות ריקודיות. מקור הקפוארה הינו בברזיל, אם כי היא הומצאה על יד אפריקאים אשר הובאו לברזיל בכדי לשמש כעבדים. לקראת סוף המאה ה- 20 נעשה ריקוד הקפוארה נפוץ בעולם כולו בעקבות מטיילים אשר ביקרו בברזיל, התאהבו באומנות הלחימה הזו והביאו אותה לארצם. כיום הקפוארה נפוצה במדינות רבות, ובכללן גם ישראל.

למתבוננים מהצד, נראית קפוארה כמן ריקוד משולב באמנות לחימה. אין מדובר בעניין אלים כלל וכלל. כמעט ולא מתקיים מגע בין "לוחמי" הקפוארה, וגם אם כן, אין מדובר במשהו כואב או כזה אשר עלול להשאיר נזק. הקפוארה מתנהלת בקצב מסחרר, דורשת כושר גופני גבוה, ומלווה אליה מוסיקה וריקודים של הצופים. ישנם סוגים שונים של "קרבות" הנקבעים מראש ומותאמים למוסיקה המושמעת ולקצב שלה.

הוכח מעל לכל צל של ספק – קפוארה משפרת את הקורדינציה של הלומדים אותה, את הגמישות שלהם, את הקצב והאנרגטיות. אימון קפוארה 3-4 פעמים בשבוע מונע מצב של ניוון מחשבתי (או בשמו הידוע – בטטת כורסא) ומזרז תהליכי חשיבה ופתרון לבעיות. לימודי פסיכולוגיה וגם לימודי תקשורת החלו להקדיש זמן לקונספט של אימון קפוארה וההשפעה שלו על הנפש, השכל ויכולת התקשורת הבין אישית.

חוג קפוארה מיועד לכל הגילאים, החל מ-6-7 ועד לגיל הזהב. אין תנאי קבלה, אם כי בגלל הקשר ההרמטי בין קפוארה לגמישות, קורדינציה וכושר גופני, מוטב שהמעומד יהיה בעל יכולות בסיסיות בתחומים אלו. עלותו של חוג בסיסי מתחיל ממאות שקלים בודדות, ועשוייה להגיע לאלפי שקלים, כשמדובר בקורסים מתקדמים וממושכים יותר.

בישראל קמו להן בשנים האחרונות קבוצות קפוארה שונות, הנוהגות להתאמן יחד מדי שבוע. לקבוצות אלו ניתן להגיע באמצעות פורומים שונים בנושא, וכמו כן בעזרת הרשתות החברתיות. אנשים שנכנסו לעניין בחשש, מעידים כי התמכרו לעניין וכי הוא הפך לחלק בלתי נפרד מהחיים שלהם. ובינינו, למצוא משהו שהוא גם מהנה וגם תורם ומשפר את ביצועי הגוף, זה לא עניין של מה בכך.

אז אם גם לכם זה נשמע לא רע, חפשו איך להפוך לחלק מהחבורה העליזה שהביאה את ברזיל לארץ הקודש. בהצלחה!

אין תגובות:

פרסום תגובה