יום ראשון, 26 ביוני 2011

שיטת ימימה

לימודי ימימה קנו לעצמם שם בשנים האחרונות עם יציאתם של ידוענים רבים בפרסומים פומביים על חיבתם לשיטה ועל השעות הרבות שהם משקיעים בלימודים.

ימימה אביטל היתה מיסטיקנית שנחשבה לכוהנת הגדולה של הנפש. ימימה היתה מורה ויועצת, בעלת תואר שני בפסיכולוגיה ומייסדת שיטת ימימה המתבססת על חשיבה הכרתית. ימימה גילמה באישיותה ובדרך חייה את האמונה כי באדם טמון הכח לחולל שינוי בחייו אם יסיר ממחשבתו את כל הגורמים המעיבים והחוסמים.

עפ"י ימימה, הכוחות המרכזיים המניעים את האדם הם ההכרה, החברה והחושים. לשיטתה, ההכרה היא הכח העצמתי ביותר ובו יש להתמקד בכדי לחולל שינוי של ממש בחיים. תהליך הלימוד הוא דרך החוויה. ימימה ראתה בתהליך, בדרך, חשיבות לא פחותה מאשר בהגעה ליעד. הדרך להשגת המטרות, עפ"י שיטה זו, מביאה לרוממות הרוח והיא אשר נותנת את המוטיבציה להגיע אל המטרות אותן מציב האדם לעצמו. תלמידיה וחסידיה של ימימה לומדים להעמיק את ההתבוננות בעצמם ולזהות את הכוחות, התובנות והעוצמות שלהם.

שיטת ימימה מועברת בקורסים, בקבוצות ובסדנאות שונות ברחבי הארץ. שיטת ימימה מועברת בצורה פרונטלית, אך ללא משנה סדורה ותוכנית קורסים מסודרת. רבים מעקרונות תורתה של ימימה עוברים באמצעות תלמידיה שעוסקים בהנחלת תורתה כחלק מהותי מחייהם. לימודי ימימה מבקשים לתת לעוסקים בהם כלים מעשיים לחיים טובים ומאושרים יותר. כלים אלה כוללים פיתוח ושכלול הכרת האדם את עצמו תוך הפניית התודעה לכוחות הפנימיים ולנקודות החזקות שלו, הורדת מפלס המתחים בכדי לפנות מאגרי אנרגיה פנימיים ועוד. ימימה ראתה קשר ישיר בין סביבת חייו של האדם ונסיבות חייו. עפ"י שיטתה, ככל שאדם מכיר את עצמו בצורה עמוקה יותר, ככל שהוא מודע למעשיו ומניעיו – כך יקל עליו לקבל את הסביבה שלו וליצור יחסי גומלין מספקים עם הזולת.

ימימה, מהיותה אשת חינוך אמיתית שאפה להפיץ את התובנות שלה לקהל ששומעיה. אך ימימה לא התייחסה לתורתה כאל לימודים מסודרים שנלמדים מן הספרים הכתובים. בשונה ממסלולי לימוד אחרים כגון לימודי מנהל עסקים ושאר סדנאות או חוגים, ימימה העדיפה כי עבודתה תעשה מאחורי הקלעים, וסירבה להעלות את משנתה על הכתב. התורה שלה, כפי שהיא מועברת לתלמידיה היא צירוף של קטעים המכונים "חלקים", המועברים במסגרת הקורסים השונים.

חשוב לציין כי מעריצי ימימה לא רואים בה גורו ולא מתייחסים לדבריה כאל דברים חקוקים בסלע. מעצם טיבה של השיטה, היא מעוררת ביקורת מחשבתית ופתיחות רעיונית. אל הלימודים בשיטת ימימה ניתן להתייחס כאל "לימודי חיים". נכון הדבר שבוגרי הקורסים שלה לא מקבלים תעודות הכשרה מקצועיות ואף מקום עבודה לא יתגמל לימודי ימימה בתוספת למשכורת. אבל בוגרי הקורסים מספרים שהתמורה שהם מקבלים במהלך לימודיהם את השיטה לא תסולא בפז. היכולת להשתחרר ממטענים חורגים בנפש, משחררת את האדם להתפנות למשימות אחרות בחייו ותורמות להשגת מטרות ולהגשמת שאיפות בתחומים אחרים החשובים לו.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה