יום שלישי, 26 ביולי 2011

חוגי אומנות – לפתח את הכישרון אצל הילדים עוד בצעירותם


חוגים באופן כללי הם מהדרכים הטובות ביותר שיש לזוג הורים לסייע לילדם הקטן להרחיב את עולמו ואת ניסיונו בחיים, להתנסות בתחומים חדשים ומעניינים, והכי חשוב – אולי לגלות כי יש לו כישרון לתחום כזה או אחר, כישרון עליו כלל לא ידע. בעוד מרבית הילדים לומדים בבית הספר מדי יום מקצועות שונים כמו חשבון, עברית, גיאוגרפיה וכד', מרבית בתי הספר אינם מקדישים יותר מדי זמן או מאמץ על מנת לנסות ולהרחיב את דמיונם של הילדים, לעודד את כישרונותיהם הייחודיים או לעודד אותם לגלות תחומים חדשים ומעניינים בהם יש להם כישרון (מלבד צפייה בטלוויזיות, כמובן..).
מכל הסיבות הללו ועוד, חוגים הם דבר חשוב מאוד עבור ילדים צעירים באשר הם. כך, ניתן למצוא כיום בארץ מגוון עשיר של חוגים שונים עבור ילדים, פחות או יותר בכל תחום שרק ניתן להעלותו על הדעת. בין חוגים שונים ומעניינים דוגמת חוגי ספורט (כדורגל, כדורסל, טניס וכד'), חוגי סיור או תנועות נוער ועוד, ניתן למצוא גם תחום מיוחד של חוגים אליו נמשכים ילדים רבים – חוגי אומנות.
"חוגי אומנות" זה שם כללי לקבוצה שלמה של חוגים, אשר עוסקים בתחומים שונים בעולם האומנות. אלו יכולים להיות חוגי יצירה מוסיקליים, חוגי ציור או פיסול או כל סוג אחר של חוג העוסק בפן מסוים של עולם האומנות. חוגי אומנות אלו מומלצים ביותר עבור כל ילד המתעניין בהם, וגם ובעיקר עבור ילדים צעירים במיוחד, אשר עדיין לא גיבשו לעצמם תחביבים מסודרים ונמצאים בשלב בו הם עדיין "מגששים" בעולם על מנת לגלות מה בדיוק הם אוהבים ולמה הם הכי נמשכים.

בניגוד לחוגים רבים אחרים, חוגי אומנות הם במובן מסוים פחות מקובלים או סטנדרטיים, לפחות בקרב בנים. מרבית הילדים הבנים נוטים להירשם כבר בצעירותם לחוגים אליהם נרשמים שאר הילדים – בדרך כלל חוגי ספורט שונים, חוגי טיסנים או כל מיני תחומים "גבריים" אחרים. אין כל רע כמובן בחוגים אלו אשר מהווים הזדמנות מהנה לילדים לשחק ולחוות תחומים שמעניינים אותם, אך במצבים רבים ישנם ילדים בעלי כישרון ועניין אומנותי של ממש, אשר פשוט אינם נרשמים לחוגי אומנות מפני שאינם רוצים להיות יוצאי דופן, ומעדיפים ללכת למקומות אליהם הולכים שאר הילדים הבנים.

בתור הורים לילדים כאלו, המזהים כי לבנם כישרון אומנותי טבעי, אך הוא אינו הולך לחוגי אומנות מפני שאינו רוצה להיות שונה, מומלץ לנסות ולעבוד על הילד, בין אם על ידי ניסיונות לשכנעו להירשם בכל זאת לחוגי אומנות ובין אם על ידי עבודה עימו על התחום בו יש לו כישרון בבית. שנות הילדות הן השנים בהן כדאי לפתח את הכישרון האומנותי של הילדים, וכדאי לעזור להם לעשות זאת בכל דרך אפשרית, במידה והם לא עושים זאת בעצמם...

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה