יום ראשון, 7 באוגוסט 2011

ללמוד לצייר בכיף


חוג ציור, הוא בין החוגים הפופולאריים, בכול גיל. כולנו לומדים לצייר מגיל קטן, בגן חובה, מעודדים אותנו ליצירה,  אנחנו לומדים על חומרי הציור והצבעים. הרבה פעמים בגלל שהציור מפתח מגוון יכולות שכליות ומוטוריות אצל הילדים, דבר שתורם משמעותית להתפתחות שלהם. בבית הציור עוזר להורים להעסיק את הילדים, ציור מושך כמעט כל ילד בגילאים הקטנים. לרוב קיימת תופעת לוואי, בכך שקטנטנים משתמשים בקירות הבית וברהיטים בתור משטח ציור. הורים רבים מודעים למגוון היתרונות של הציור ושולחים את הקטנטנים לחוגי ציור כבר מגן חובה.

חוג ציור לקטנטנים

חוג הציור לקטנטנים מתאים לילדים מגן חובה עד בית ספר יסודי, לרוב כל שכבת גיל לומדת בצורה שונה המתאימה ליכולות שלה. בשיעורים הראשונים הילדים לומדים על מגוון העצום של חומרי הציור שניתן להשתמש בהם, מבחינת הבנה מעמיקה של החומר. הם לומדים להרגיש את החומר, את האיכות שלו וכיצד אפשר לצייר איתו. בציור הם מתוודעים ליכולות של כל חומר, מבחינת הקווים שהוא מאפשר, המרקמים והצבעים שהוא יוצר על הדף. הילדים לומדים על תורת הצבעים, היסודות שלה והמשמעות שלה. הם לומדים את תורת הצבעים בעיקר על ידי המחשה, בכך שהם עושים בעצמם ניסויים, שכוללים ערבוב בין מגוון צבעים, כך הם יוצרים גוונים שונים ומשונים. בקבוצות המתקדמות יותר החוג סובב, סביב נושאים משמעותיים יותר, הנוגעים בלימודי תולדות האומנות והאסטטיקה. לא מדובר כאן על אסטטיקה של טיפולי פנים או ניתוח הגדלת חזה, אלה אסטטיקה יותר עמוקה, הנוגעת בנושאים של הבנת היופי והמשמעות העמוקה, שנוצרת באמצעות אומנות הציור.   

חוג ציור והתפתחות הילד

אומנות הציור, יכולה לפתח את הילדים בכמה רמות התפתחותיות, מבחינה פיזית, מחשבתית ונפשית. הבסיס של חוג הציור, הוא הבנת הכלים של הציור, יתרונותיהם וכיצד להשתמש בהם. השימוש בכלים של הציור, תורמים להתפתחות הפיזית והמוטוריקה העדינה של הילדים, ככל שהם מציירים יותר היכולות הללו מתפתחות יותר. במהלך חוג הציור הילדים עוברים סדנאות של דמיון מודרך, החוג מעניק להם כלים שמלמדים אותם כיצד לדמיין ובכך מפתחים להם את החשיבה היצירתית, שמעודדת את כושר ההמצאה שלהם. במהלך חוג הציור, הילדים מקבלים כלים שעוזרים להם להתחבר לצד הרגשי שלהם, תוך כדי שהם מתחילים לפתח את האינטליגנציה הרגשית שלהם. הם מקבלים כלים בחוג המלמדים אותם להתעמק באובייקטים  ולחשוב מעבר לשטחי. הם לומדים להבין מה עומד מאחורי אובייקטים שהם מציירים, דרך תשומת לב לפרטים הקטנים, שבונים את המכלול ביצירה. דרך הציור הילדים לומדים לקבל ביטחון ולחשוף בעיות רגשיות, שמציקות להם מבחינה חברתית או בעיות יותר משמעותיות כמו התעללות שעברו או פחד מגורם מסוים. ההורים צריכים להיות רגישים לציורים של הילדים, משום שהרבה בעיות יכולות להיחשף דרך הציור, בעיות שלא היינו מבחינים בהם מעולם.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה