יום רביעי, 28 בדצמבר 2011

סדנאות להתמודדות עם כעסים

אנחנו נמצאים בעולם מאוד עמוס ושלילי, עולם אשר חושף אותנו לכעסים עצומים ממגוון רחב של צדדים. כעס על המוכר במכולת שהחסיר לנו עודף, כעס על המכונית שחתכה אותנו בכביש, כעס על האח שלבש לנו את החולצה, כעס על הבוס שלא העלה לנו את המשכורת ועוד שלל כעסים אחרים. כעסים שמשתלטים עלינו ומותירים אותנו ללא שליטה, תוך כדי שהם הורסים לנו את החיים.

איזה נזק גורם חוסר השליטה בכעס?


חוסר שליטה בכעס, גורם לנו אינספור נזקים, שיכולים להשפיע לרעה על חיינו במגוון עצום של מקרים ומצבים. חוסר שליטה על הכעס הרבה פעמים גורם לנו להריסת קשרים חברתיים, הרבה פעמים בגלל מריבה טיפשית שהורסת לנו קשר טוב ועמוק ברגע. מאותה סיבה אנחנו יכולים לסבול גם מנתק מד קרוב משפחה, כמו: אח, אימא, אבא, גיס או חמות. נתק שנגרם בגלל התלקחות יצרים וכעס בלתי נשלט מצדנו, שוב על שטות גמורה. לדוגמא מריבה על סוג הפרחים בשולחן ארוחת הערב של יום שישי, אתם רציתם דליות לבנות וחמותכם רצה ורדים אדומים. אותה מריבה יכולה לגרום לנתק של כמה שנים ואפילו גירושים מבן הזוג. חוסר שליטה בעצבים פוגעת גם בבריאותנו וגורמת למחלות כרוניות כמו: סוכרת, לחץ דם גבוה, בעיות לב, סרטן ועוד מחלות שלרוב יכולות לגרום למותנו. חוסר שליטה בכעסים, יכולה לפגוע בקלות בהתקדמות הקריירה שלנו. לרוב אנחנו נוטים לקחת ללב כל מה הערה, שהבוס זורק לעברנו ויותר גרוע מזה, אנחנו רבים עם הבוס, דבר שגורם לפיטורים שלנו או חוסר התקדמות בעבודה.

כיצד תורמת לנו הסדנא להתמודדות עם הכעס?


קיימות היום מגוון סדנאות שמעניקות כלים המסייעים לנו במלאכת שליטה על הכעסים שלנו. בין הסדנאות נוכל למצוא סדנת ציור, סדנת שייט, סדנת יוגה, סדנת תרפיה ועוד שלל סוגים שונים של סדנאות. לא משנה איזה סוג פעילות נבחר, הסדנאות ברובן בנויות על אותו עיקרון. עיקרון שבא להעניק לנו כלים לשלוט על הכעסים שלנו בחיים הפרטיים או בעבודה. הסדנאות לשליטה על הכעסים פועלות לרוב בשתי דרכים. דרך אחת היא שליטה על הרגש, הרגש הוא בין הגורמים העיקריים אשר משפיעים על הכעס שלנו והרבה פעמים הוא בים הגורמים העיקריים שגם מלהיטים אותו לרמות קיצוניות ובלתי נשלטות. במהלך הסדנא בטיפול ברגש, אנחנו הרבה פעמים נעזרים על ידי שיחה עם מטפל מוסמך, באמצעותו אנחנו מגלים איזה רגש תורם לליבוי הכעס. הרבה פעמים הרגש נובע בגלל זיכרונות עבר או טראומות, שאנחנו בכלל לא היינו מודעים אליהם. בעזרת המטפל, אנחנו חושפים אותם החוצה, מה שתורם להבנה שלנו ולשליטה על הכעסים שלנו. דרך שנייה היא סדנא הפועלת על צורת ההתנהגות שלנו ומעניקה לנו כלים כמו: מדיטציה, ספירה עד עשר, נשימות, תקשורת כנה, שליטה עצמית ועוד שמטרתם לאפשר לנו לשלוט על עצמנו במקרה של מריבה. באמצעות הסדנא, אנחנו לומדים כיצד להימנע ממריבות ולהכניע את הכעס שעומד לפרוץ.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה