יום שני, 27 בפברואר 2012

חוגים לשיפור המוטוריקה של הילד

המוטוריקה, אחראית על כל הפעילות והתנועה של השרירים שלנו בגוף, באמצעותה אנחנו מבצעים את כל הפעולות שלנו במהלך היומיום, התפתחות מוטורית לקויה מונעת מאיתנו לבצע את הפעולות הכי בסיסיות.
מהי חשיבותה של המוטוריקה לילד? וכיצד נוכל לשפר ולהבטיח את התפתחותה התקינה?

חשיבות המוטוריקה לילד


המוטוריקה, היא למעשה אפיון של יכולת השליטה של מערכת המוח והעצבים על פעילות השרירים של הגוף, בכול הנוגע לתנועה ופעולה. יכולת לקויה של המוטוריקה של הילד מרמזת לנו על חוסר התפתחות ובמקרים מסוימים גם על הפרעה מסוימת שפוגעת בתהליך ההתפתחות. המוטוריקה של הילד מתפתחת מגיל אפס, כאשר התפתחותה התקינה מהווה סוג של ביטוח אשר מבטיח להורים את העלאת בטחונו של הילד וכתוצאה מכך גם את אפשרויות ההצלחה שלו במגוון תחומים בחיים. הפעילות המוטורית משפיעה על יכולתו של הילד לשבת זקוף, לקשור נעליים, ללכת בצורה נכונה, לצייר קו ישר, לנסוע על אופניים, לדייק בקליעת הכדור לסל, לשחק כדורגל, לשחות, לגזור צורות, לבנות מגדל קלפים יציב, לצבוע בגבולות הצורה ועוד שלל דברים אחרים. אם הילד בתחילת התפתחותו, מתקשה מבחינה מוטורית, הדבר יפגע בביטחונו וימנע ממנו את הרצון להתפתח. במיוחד כשהוא רואה ששאר הילדים בגן מצליחים לבצע בקלות, את מה שהוא משום מה לא מסוגל.
במקרים בהם הגננת או ההורים מבחינים שהילד סובל מבעיות מוטוריות, הם ייקחו אותו לאבחון אצל נוירולוג, שכולל לרוב בתוך סל ביטוח של קופת החולים. על מנת לבדוק ממה נובעת הבעיה והאם זו בעיה פיזית או בעיה רגשית.

חוגים שמסייעים לשיפור המוטוריקה


הדרך באמצעותה נוכל להבטיח את הצלחתו של הילד והתפתחותו, היא באמצעות שליחתו למגוון חוגים אשר עובדים על פיתוח המוטוריקה של הילד. בין החוגים הללו נוכל למצוא חוגים לאומנות כמו: חוגי ציור, פיסול, פיסול עם נייר, בישול, איור ועוד שלל חוגי אומנות אחרים, בהם הנער מפתח את יכולות המוטוריקה שלו. במהלך חוגי האומנות, הילד נוהג להשתמש בידיו תוך כדי שהוא מצייר, מפסל, גוזר מבשל וכך בעצם הוא יכול לפתח את שרירי כף היד והיכולות המוטוריות העדינות שלו. חוגים נוספים באמצעותם הילד מפתח את המוטוריקה, הפעם את המוטוריקה הגסה שלו, הם חוגי הספורט למיניהם. בין החוגים נוכל למצוא את חוג כדורסל, חוג פילאטיס, חוג יוגה, חוג לימודי שחייה, חוג בלט, חוג כדורגל, חוג סייף, חוג רכיבה ועוד שלל חוגים אחרים בהם הילד לומד לפתח את היכולות המוטוריות הגסות שלו ובדרך גם מפתח את גופו ויציבתו. נוכל למצוא עוד שלל חוגים, אשר עובדים ומפתחים את היכולת המוטורית של הילד, אותם נוכל למצוא במתנסים, בחדרי הכושר ובשלל מכונים אחרים ממש ליד ביתנו הקט.
חשוב שנבחר בחוג, שיתאים לגיל הילד ולצרכים שלו, כמובן כדאי לבחור במשהו שהילד ירצה ויאהב לעשות, על מנת לא ליצור אצלו אנטגוניזם ומרד לגבי ההליכה לחוג.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה