יום שבת, 3 במרץ 2012

סדנת התמקדות לילדים (FOCUSING)

התמקדות, או באנגלית בשמה המקורי FOCUSING, היא טכניקה בעלת כלים רבים שעוזרים לנו באופן עוצמתי להקשיב לתחושות שלנו, לחקור פנימה, ללמוד ולהבין את התהליכים אותם אנו עוברים ברמת הנפש, לקבל תשובות לגבי התהליכים ולצאת לדרך חדשה עם תובנות והבנה מהי דרך הפעולה אותה עלינו לבצע על מנת להגשים את עצמנו. התמקדות היא חיובית ואופטימית וגם במצבי משבר מביאה אותנו למצוא דרכי פעולה חדשות על מנת לפתור את המצב אליו נקלענו. ישראלים רבים עברו סדנאות התמקדות ומדווחים על סדנה איכותית, מקורית ויעילה העוזרת להם לחקור פנימה ולגלות דרכי פעולה חדשים על מנת להצליח בחיים. התמקדות מתאימה לכל גיל וניתן למצוא כיום סדנאות התמקדות לילדים, המדברות לילד ברמת גילו, מגלות לו עולם חדש שלא הכיר לפני זה ולמעשה מספקים לו כלי עוצמתי, יעיל וחשוב כדי שיוכל להתמודד עם בעיות אותן הוא עובר ברמה הרגשית והנפשית.

מקשיבים לילד


לרוב עוברים אנשי הוראה, מטפלות, גננות והורים לילדים סדנת התמקדות על מנת לקבל כלים לתקשורת בריאה עם הילד וככלי טיפולי. הורים לילדים המעוניינים לעבור סדנת התמקדות יוכלו למצוא בפורטלים לחוגי ילדים או באתרים של מנחי סדנאות רישום לסדנאות התמקדות עבור ילדים. גננות רבות מדווחות בהתלהבות על קורס התמקדות שעזר להם בתקשורת עם ילדי הגן. התמקדות לא תעזור לתקשורת עם תינוקות היושבים בתוך מנשא לתינוק או עגלה אלא לילדים מגיל 3 ומעלה השולטים בשפה ויכולים לבטא את עצמם. ילדים בגן בו הגננת עברה סדנת התמקדות יקבלו גננת הקשובה להם. הגננת מקבלת אותם כפי שהם, היא מקשיבה לדבריהם ומבינה את המסר החבוי מאחורי המילים. באמצעות שיקוף, הבנה ואהדה ויכולת לספק פתרון אלטרנטיבי מרגיש הילד כי הוא מיוחד והגננת מקבלת אותו כפי שהוא באהבה וכך הוא בא לידי ביטוי וישנה אפשרות לתחילת שינוי התנהגותי.

לפרוק זעם


ילד העובר סדנת מודעות ומבין מחסומים או בעיות העוברות עליו ידע לנתב תחושת זעם ולפרוק אותה באמצעי טוב. לדוגמה, במקום לריב עם ילד אחר ולהשתמש באלימות הוא ילך הצידה ויפרוק זעם על כרית או שק אגרוף (כמו שניתן למצוא בציוד מועדון כושר). כאשר מספקים לילדים כלים מעולם המבוגרים ונותנים להם להבין כי תחושות ורגשות הם חלק מהחיים והדבר משותף לילדים ומבוגרים הילד יכול להירגע מהר יותר, לנקות את האורווה ולהמשיך הלאה. המצב האדיאלי הוא מצב בו הורים רבים יעברו סדנאות התמקדות ויהיו רגישים יותר למצוקות ורגשות ילדיהם. כך הם יעניקו להם כלים להתמודד עם בעיות, להבין לליבם ולעודד אותם לפרוק רגשות ותחושות ולא להגיע למצבי קיצון, זעם ואלימות. סדנת התמקדות לילדים מלמדת את הילדים לבטא את רגשותיהם ולהכיר את עצמם טוב יותר, ולהכיר ולהבין התנהגות של ילדים ומבוגרים סביבם.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה