יום רביעי, 12 בספטמבר 2012

הפרעות קשב וריכוז, אבחונים דידקטיים וחוגי ילדים


הפרעות קשב וריכוז הן הפרעות אשר גורמות לשינויים במערכת העצבים של האדם. ההפרעות עוברות בגנים ועל כן תוכלו למצוא הורה וילד שהם שניהם מאובחנים בהפרעות.

הפרעות קשב וריכוז הן הפרעות אשר אינן נשלטות בצורה רציונלית (אין בחירה להיות בעל הפרעה) אלא הן פשוט הופכות להיות חלק בלתי נפרד מהאדם. ההפרעות גורמות לשינויים וקשיים במגוון תחומים בחיים כגון יכולות לימוד, יכולות חברתיות, יחסים אישיים וחברתיים, ניהול עצמי ועוד. ההפרעות באות לידי ביטוי בסימפטומים של היפראקטיביות, אימפולסיביות, קושי בביצוע משימות לאורך זמן, ביצוע של מספר מטלות במקביל, התפרצות בלתי נשלטת לדברי אחרים, קושי בהתמודדות עם אתגרים אישיים ועוד.

אם ההפרעות אינם מלוות בסימפטומים של הפרעות קשב וריכוז, יש לבצע אבחון דידקטי מתאים על מנת להצביע באופן מדויק על הבעיה

קשר מיוחד קיים בין תהליכי הטיפול השונים כגון תרפיות במשחק, מוסיקה ויצירה לבין מערכת החוגים והתרבות הישראלית.

לאחר התחלת תהליך הטיפול, עולמות מיוחדים נפתחים לילדים. הילדים מביעים את עצמם יותר, מגיעים לכדי מימוש יכולות וכישרונות, הופכים חסרון הפרעתי ליתרון יצרתי ועוד. מטפלים רבים רואים כיום בחוגים, כחלק מתהליך ממשיך של הטיפול. החוגים מגוונים, רבים ואיכותיים וכל אחד יכול למצוא את תחום העניין שלו.

החוגים מגיעים ממגוון תחומים:

חוגי אומנות ויצירה כגון פיסול, ציור, פסיפס, ציור בחומרים מיוחדים, קרמיקה, קיפולי נייר, אומנות בחומרים ממוחזרים ועוד.

חוגי משחק וספורט כדוגמת ג'ימבורי, מקפצות, משחקי קבוצות, חץ וקשת, משחקי כדור ועוד.

חוגי התעמלות ותנועה כגון יוגה, מדיטציה, התעמלות רכה, גמישות ותנועה, מכשירי תנועה מיוחדים ועוד.

חוגי מוסיקה מיוחדים לרבות נגינה במגוון כלי המוסיקה- גיטרה, תופים, פסנתר, סקסופון ועוד, פעילויות בקבוצות מוסיקה ולמידה מוסיקלית, השתתפות בהרכבי מוסיקה מיוחדים ועוד.

חוגי משחק ודרמה מיוחדים שהפכו לפופולריים מאוד כגון משחק לילדים, סדנאות משחק מיוחדות לבעלי צרכים מיוחדים, דרמה ותיאטרון, פעילויות מיוחדות בעולם הקומדיה, הפנטזיה וההרפתקאות ועוד מגוון פעילויות נהדרות.

השילוב של ילדים מאובחנים בהפרעות בחוגים מיוחדים וכיפיים, מאפשרים להפוך את שלב "הטיפול" מטיפול בעצם הגדרתו לכדי דרך חיים. החוגים פותחים לילדים עולם חדש שלא הכירו בעבר ומעשירים את עולמם ברוח חדשה. המשפחות מספרות שהן לא הכירו את הצד "הזה" של הילד והם מופתעים מהדמיון המפותח, מיכולות היצירה הרבות, מהכישרון או מהשמחה שניכר על פניו של הילד.

בחלק מהחוגים, החסרונות של ההפרעות באים לידי ביטוי דווקא כיתרונות, כדוגמת חוג ציור ואומנות. מלבד זאת, אנשי חוגים רבים הוסמכו כמטפלים בהפרעות. השילוב של אנשי חוגים מטפלים עם הילדים מביא לתוצאות נפלאות. החוגים מאפשרים למשפחות לשנות את השגרה הישנה והקיימת שהתאפיינה בהתמודדות עם ההפרעה, לכדי שגרה חדשה של הצלחה, שמחה, אושר וביטוי עצמי שכל כך דרוש לאדם.

בעבר, הילדים הרגישו "נבדלים" מהחברה הכללית רק מכיוון שהיו תחת טיפול. כיוון שהיו רק שני נושאים עיקריים איתם נפגש הילד- לימודים וטיפול, הוא לא הרגיש "כמו כולם". לא מפתיע לגלות, שכאשר הילד התחיל להשתלב בחוגים, הוא  הפסיק להגדיר את הטיפול כתהליך מלחיץ, מאיים, משעמם או סתמי. עד כה הילדים רק השתמשו בחוגים כדרך לטיפול, כאשר כעת החוגים הם כלי לביטוי הרגשות, השמחה והיצירה האישית. כך למשל, ילדים שמתקשים ביצירת קשרים חברתיים גם לאחר סוף הטיפול, מצליחים ליצור אותם בעזרת חוג דרמה, חוג ספורט, חוג מוסיקה ועוד. תמונה שווה אלף מילים, מוסיקה מועברת ללא מילים ועבודת צוות בספורט יוצרת קשרים מהירים.

רבים מדווחים על שיפור משמעותי ביכולות הלימודיות ובציונים, בשיפור יחסי אישיים וחברתיים, בקידום והצלחה בעבודה, בניהול נכון בחיים האישיים או כחיזוק הביטחון העצמי ושיפור הדימוי העצמי.

מלבד הפרעות קשב וריכוז, ילדים רבים פונים לאבחונים דידקטיים. אבחונים דידקטיים מאפשרים להורים ולמטפלים להציץ אל תוך עולמו הפנימי של הילד ובכך לעמוד על היכולות המדויקות של הילד. האבחונים מאפשרים לשפר נקודות חולשה כמו קושי ביצירה, או לחזק נקודות חוזקה כמו יכולות "מיוחדות" (שהן תוצר של הפרעות לפעמים) כדוגמת יכולת דמיון מפותחת מאוד.

במידה והנכם בתהליך טיפול בהפרעת קשב וריכוז, הנכם מוזמנים להתחיל ולהגיע למגוון החוגים השונים על מנת לפתוח, כבר עכשיו, את עולמו של ילדיכם לעולם חדש, מעניין ומשמח.

למידע נוסף כנסו אל: פורום הפרעות קשב וריכוז

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה