יום ראשון, 31 באוגוסט 2014

מגוון חוגי מחשבים לילדים

הורים שרוצים להעניק לילדיהם את תנאי הפתיחה האופטימאליים להמשך החיים חייבים לשקול הרשמה לחוגי מחשבים. יש היום מגוון רחב של חוגים המתאימים לדרישות הילדים ולתחומי העניין שלהם. באמצעות חוגי מחשבים ניתן לעורר סקרנות אצל הילדים, לתרום להרחבת אופקיהם וגם לאפשר להם להתנסות בפעולות מורכבות. מלבד צבירת ניסיון בעבודה אינטואטיבית מול מחשב, חוגים מן הסוג הזה צפויים לפתח יכולת קוגנטיבית יוצאת דופן.
חוגי מחשבים מהווים המשך ישיר לתהליך של התפתחות תינוקות תקינה. תינוקות נחשפים כבר מגיל צעיר אל שורה ארוכה של השפעות, הנובעות ברובן מנוכחות של אמצעים טכנולוגיים, טלפונים ניידים, מסכים ומחשבים. את כל ההשפעות הללו ניתן לרכז תחת קורת גג אחת בתוך חוגי מחשבים. הגיל הממוצע להרשמה לחוג מן הסוג הזה הוא 6-8, אולם בחלק מהמסלולים מתקבלים גם ילדים צעירים יותר.
כיצד בוחרים חוג מחשבים לילד?
ההבדלים בין חוגי מחשבים לילדים אינם גדולים. לרוב מדובר על חוגים בנושאים כגון תוכנה, חומרה, ממשקי משתמש, עיצוב וכדומה. המונחים בהם משתמשים על מנת ללמד את הילדים על מחשבים לקוחים מתוך העולמות שלהם. יש אנשי חינוך ומומחים פדגוגיים המלווים את בניית החוג ומפקחים על התוצאות וההתקדמות. ילדים יכולים לבטא את האופי האישי שלהם במהלך החוג ולהשתמש במחשב כדי להביע דעה, סקרנות ויצירתיות.
מבחינת ההורים, הדבר החשוב הוא לבחור חוג מחשבים שמתאים לאופי של הילד ולתחומי העניין שלו. לא רצוי לחייב את הילד ללכת לחוג ומאוד חשוב להישאר קשובים לביקורת שהוא מעביר. ילדים צריכים להרגיש ביטחון במהלך החוג על מנת ללמוד ממנו. אם הילד לא מגלה עניין או סקרנות, עדיף להחליף את החוג בפעילות פנאי אחרת. מצד שני, לא כדאי להתייאש במהירות. אפשר להגיע עם הילדים למספר שיעורי ניסיון, לבקש ממנו להשתתף ולשאול לדעתו.
שילוב חוגים עם פעילות חברתית נוספת
היתרון של חוגי מחשבים לילדים הוא שניתן לשלב אותם עם פעילויות חברתיות נוספות. לא תמיד הילד נרשם לחוג עם חברים שהוא מכיר, אך אין סיבה לוותר על ההזדמנות ולערוך היכרות מן הסוג הזה. במהלך חוג מחשבים מתבקשים ילדים לשתף אחד את השני ואף לבצע פרויקטים מורכבים. הילדים חווים את המחשב בצורה חברתית ולאחר מכן יכולים לרכוש לעצמם מיומנויות חדשות.

חוגי מחשבים לילדים ונוער מבוססים על עזרי לימוד תיאורטיים והתנסות מעשית. החוגים כוללים תכנות ופיתוח משחקי מחשב, תלת מימד ואנימציה ממוחשבת וגם סדנאות. החוגים מעודדים את הילדים להיות יצירתיים אולם הם נמנעים מתחושה של עודף תחרות. שיטת הלימוד כוללת שיעורים אינדיבידואליים ושיעורים קבוצתיים, לצד העברת תכני לימוד מעניינים ורלוונטיים. הילדים יכולים ליישם את מה שלמדו בחוג גם במחשב הביתי, בטלפון הנייד ולפעמים גם באמצעי המחשוב העומדים לרשותם בבתי הספר ובשאר מוסדות החינוך. 

אין תגובות:

פרסום תגובה