יום ראשון, 12 באוקטובר 2014

חוגים או שיעורים?

הילדים של היום הם ילדים עמוסים מאד. הולכים לבית הספר מוקדם, חוזרים ועושים שיעורים. מהבית יוצאים לחוגים, חברים ובקיצור מתרוצצים. האם יש בהתרוצצות הזו רק טוב או שגם ישיבה בבית מול הטלוויזיה היא זמן איכות עבור הילדים? כאן נביא מספר נקודות אשר לוקחות בחשבון את הילדים, ההורים והסביבה והכל במטרה לענות על השאלה אלו פעילויות הכי טובות לילדים שלנו.

בית הספר

חוק חינוך חובה מחייב את ההורים לשלוח את הילדים לבית הספר ועל כך אין כל דיון או ויכוח. השאלה היא כמה גירויים מקבלים הילדים בבית הספר וכיצד החוויה של הבוקר משפיעה על המשך היום שלהם. ישנם בתי ספר אשר בחלק מהימים לומדים ימים ארוכים וישנם ילדים שמבית הספר הולכים לצהרונים (או מועדונית) שם הם אוכלים, מכינים שיעורים ומשחקים עם חברים. בית הספר הוא חלק משמעותי מהיום של הילד ומעבר לכך שהוא עובר שם חוויה לימודים, הוא גם עובר חוויה לימודית. כדי להחליט האם הילד "צריך" גם חוגים אחר הצהריים יש לברר איזו חוויה הוא עובר במשך היום, כמה חברים יש לו ומה הוא עושה בהפסקות.

שיעורים

ישנם ילדים אשר מכינים את השיעורים לבד ואפילו בלי שיזכירו להם לעשות זאת. רוב הילדים אינם כאלה. כשאנו מתכננים את הבילוי של הילד לאחר הצהריים ותוהים האם עליו ללכת לחוג או לא, אנחנו צריכים להבין איזו התמודדות יש לו עם שיעורי הבית. אם הילד מכין את שיעורי הבית לבד ובקלות, הוא יוכל ללכת מהר מאד לשחק עם חברים, לחוגים או כל דבר אחר, אך אם שיעורי הבית הם אתגר גדול בשביל הילד מומלץ לבחון את המערך הכולל של אחר הצהריים כך שגם יספיק לעשות שיעורים וגם לבלות.

חוגים

הורים רבים רוצים לשלוח את הילדים שלהם לחוגים, אך לא יודעים לאיזה. הדרך הטובה ביותר לדעת איזה חוג מתאים לילד היא להתייעץ איתו, לבחור יחד, ללכת לשיעור ניסיון ולבחון האם החוג מתאים או לא. אל תתפלאו אם הילד שלכם יעדיף ללכת לחוג יחד עם החברים שלו ואל תכעסו עליו אם בחר חוג שלא ציפיתם לו. החוגים הם לא רק העשרה אלא עולם חברתי ורגשי מלא ולכן ילדים רבים יסתפקו בחוג אחד בלבד ולא ירצו עומס לאורך כל השבוע.

להיות קצת בחוסר פעילות

אם נבחן את סדר היום של הילדים שלנו נגלה עומס. העומס גורם לחלק מהילדים להתבלבל וללחץ ולא פעם הילדים מבקשים מההורים להיות מול הטלוויזיה ולפתוח ערוץ הילדים. ילד אשר יודע כי הוא רוצה הפסקה יכול לבקש ובצדק לפתוח ערוץ הילדים. אין זה אומר שיש לראות טלוויזיה על חשבון שיעורים, אך יש לקחת בחשבון שיתכן ולילד יש עומס או שהוא רוצה מידי פעם פשוט לא לעשות שוב דבר.

אין תגובות:

פרסום תגובה