יום שבת, 25 באוקטובר 2014

יוגה ובריאות

ידוע כבר לא מעט שנים עד כמה היוגה תורמת לבריאותנו ובעיקר למצב רוחנו. היוגה, שנחשבת לפעילות פופולארית מאד כיום, הן בקרב נשים והן בקרב גברים, מציעה יתרונות רבים, העוזרים לשמור על הגוף ועל הנפש. מדוע כדאי לעסוק בפעילות זו ומהם יתרונותיה? על כל זאת ועוד, במאמר שלפניכם.

כיצד היוגה משפיעה על בריאותנו

היוגה היא אחת משיטות התרגול העתיקות ביותר, וגם בין הפופולאריות ביותר כיום. השיטה, שפותחה בהודו, עוזרת למנוע מחלות שונות וללא ספק גם משפרת את מצב בריאותנו הפיזית והנפשית. היוגה יכולה להשפיע עלינו באופן ישיר ובעיקר בהיבט הנפשי. וכבר ידוע לכולנו עד כמה הקשר שבין הנפש לגוף שלנו חזק מאד. נפש בריאה בגוף בריא הוא אחד המשפטים הנכונים ביותר. כשאנו חשים, נפשית, טוב, כשאנו מרגישים מאוזנים, הבריאות הפיזית שלנו רבה יותר ותחושתנו האישית טובה יותר. אנו פחות סובלים ממחלות, הגוף שלנו חזק יותר ופעמים רבות גם אין לנו צורך בתרופות. תרגול של יוגה יכול לעזור לחזק את הנפש ובכך להביא לבריאות פיזית רבה יותר. היוגה עוזרת לאנשים הסובלים מדיכאון, היא עוזרת לאנשים הסובלים מבעיות של קשב וריכוז, היא מצוינת במקרים של בעיות שינה ואפילו במקרים של מצבי רוח הנוטים להשתנות באופן תדיר.
על פי מחקרים רבים, שבוצעו בתחום, נמצא שתרגול של יוגה באופן קבוע גורם לשינויים כימיים במוח, המשפיעים על תהליכים רבים בגוף וגם על מחלות שונות, לרבות דלקות או בעיות פיסיות אחרות. במקרים אחרים שינויים כימיים אלה גם משפיעים על המצב הנפשי, ובאותה מידה כפי שמשפיעות תרופות נגד דיכאון למשל או תרופות פסיכוטיות אחרות, אותן ממליצים לסובלים מדיכאון וחרדות לקחת. תרגול ממושך של יוגה יכול לשפר את איכות השינה שלנו באופן משמעותי, יכול להוריד את לחץ הדם וגם להקל על הנשימה. היוגה גורמת לגוף להיות גמיש יותר וגם חיוני יותר.

חשוב לדעת

ליוגה ישנם, כאמור, יתרונות רבים. אולם לצד כל זה, חשוב לזכור שלעיתים, ובמיוחד אם מדובר בקושי נפשי רב מאד, טיפול נפשי יכול להיות הפתרון המתאים. אין זה אומר שמוכרחים לוותר על היוגה, אולם צריך לקחת בחשבון שישנם מצבים שבהם הטיפול הוא המענה הנכון ביותר. בכל מקרה, מי שרוצה להתחיל לתרגל יוגה וליהנות משלל היתרונות שמציעה פעילות זו, חשוב שיפנה למכון מקצועי ובעיקר גם למורים בעלי ניסיון בהוראת והדרכת יוגה. מי שמעולם לא עסק בכך, מומלץ לו להשתתף בקבוצות המיועדות למתחילים, חסרי ניסיון, ולאט לאט להתקדם לפי הקצב האישי. כדי לראות תוצאות חשוב להתמיד בכך. על פי מחקרים שבוצעו בתחום את ההשפעות הישירות של היוגה על גופנו ועל בריאותנו ניתן לראות לאחר שבעה שבועות לפחות. ולכן, מומלץ להקפיד להגיע למפגשי היוגה ולעסוק בכך באופן עקבי ומבלי לוותר.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה