יום שלישי, 24 במרץ 2015

בין החוגים לפעילויות – איך שומרים על הקצב של הילדים בלי לאבד אותם?

ילדים זה שמחה – ועבודה קשה

הילדים שלנו הם הדבר היקר לנו ביותר – ובצדק. אין מטרה חשובה יותר בעינינו מלהבטיח שהילדים שלנו זוכים לקבל את כל מה שנחוץ להם – וכמעט כל מה שהם רוצים. כל הקושי שאנחנו חווים, כל המאמץ הגדול שאנחנו משקיעים – הכל למענם. אנחנו עובדים שעות ארוכות, מחברים שקל לשקל כדי שנוכל להבטיח לילדים שלנו את כל מה שאנחנו מרגישים שמגיע להם – מתשלום המשכנתא על הדירה שלנו, דרך קניות מצרכים ועד תשלום על שכר לימוד וחוגים. השאלה שאנחנו צריכים לשאול את עצמנו היא לא אם אנחנו עושים את הכל בשביל הילדים שלנו – הדבר מובן מאליו. השאלה היא אם אנחנו עושים את הטוב ביותר בשבילם – והאם אנחנו עובדים קשה ומחטיאים את המטרה בעבודה הקשה שלנו. נסביר את עצמנו.

להשקיע בילדים שלכם ובתחומי העניין שלהם

כשאנחנו מדברים על השקעה בילדים שלנו ובתחומי העניין שלנו – הכוונה היא כמובן לחוגים ופעילויות לאחר שעות בית הספר. השאלה הראשונה שנשאל, כמובן, היא מה הילדים שלנו רוצים – והאם יש תחום שהילד שלנו מתעניין בו באופן מיוחד. אל תפחדו לשלוח את הילדים שלכם לחוג גם אם הוא נראה לכם "מוזר", ולא כל החוגים הטובים הם ספורטיביים. אפילו חוג שמפעיל רק את הדמיון, דוגמת מבוכים ודרקונים או דברים דומים – מפתח את החשיבה היצירתית של הילד. וכמובן – שחוגים ספורטיביים נותנים ממד של פעילות גופנית ושגרה בריאה שהם טובים מאוד לילדים שלכם, מה גם שאלה נחשבים לחוגים רצויים בקרב הילדים – מסיבות חברתיות.

לעצור לרגע – ולהבין מה הילד שלנו צריך ולא רק מה הוא רוצה

מה שהילד שלכם רוצה, כשאתם בוחרים עבורו את החוגים או הפעילויות לאחר שעות בית-הספר, הוא לא תמיד הדבר שנכון ביותר עבורו. השאלה החשובה ביותר שעליכם לשאול את עצמכם היא מה הילד צריך – ומה יעזור במידה הרבה ביותר למטרת התפתחות הילד. לא רק התעסוקה שלו חשובה בבחירת החוג – והרצון של הילד ללכת לחוג חברתי או ספורטיבי הוא לא בהכרח הנכון ביותר עבורו. ועוד נקודה קטנה – לפעמים אנחנו צריכים להיות ערניים לילדים שלנו ולהתפתחות שלהם, כדי לראות האם הילד שלנו מפתח בעיית התנהגות או בעיית התפתחות – בעיקר בגילאים נמוכים. אם יש לנו חשד שכזה – הרי שחוגים ופעילויות הן חשובות מאוד להתפתחותו – אבל צריך לבחור אותן ואת המיקום שלהן בפינצטה.

בשורה התחתונה – הכל למען הילד


הדבר החשוב ביותר שעלינו לזכור, והדבר משמעותי פי כמה וכמה אצל ילדים בגילאים נמוכים – הוא שאנחנו מחליטים ואנחנו יודעים מה הדבר הכי טוב עבור הילד שלנו. כמובן שהרצון של הילד משמעותי, וכמובן שאנחנו שואפים שהילד ייהנה מהחוג וילך אליו ברצון מהרגע הראשון – אבל אנחנו צריכים לשפוט מהו החוג הנכון ביותר עבורו.

אין תגובות:

פרסום תגובה