יום ראשון, 6 בדצמבר 2015

כושר גופני

במרוצת השנים, יותר ויותר אנשים הבינו שכשזה נוגע לבריאות הגוף, אין מנוס - הדרך היחידה לשמור על גוף בריא ואסתטי, להימנע משורה ארוכה של מחלות שונות ולהרגיש טוב באמת עם עצמם, היא באמצעות ביצוע פעילות גופנית בתדירות ראויה. המשמעות הישירה של כך היא שמספר הולך וגודל של אנשים מקפיד ללכת או לרוץ מדי יום, לרכוש מנוי בחדר הכושר או בקאנטרי קלאב, להירשם לחוגים שונים ועוד.
המאמר הנוכחי מתייחס לחשיבות המכרעת של המכונים לתרבות הגוף, אשר ניתן למצוא כיום במספר וריאציות ובמגוון שמות. מה שיש להדגיש הוא שבחירה נכונה של מועדון כושר או בריאות אינה מובנת מאליה על רקע ההבדלים השונים בין המועדונים, כולל ברמת האיכות. אז מהם הפרמטרים המרכזיים שנדרש להתמקד בהם בדרך לבחירה המושכלת של מועדון כושר?
המתקנים
בחירה של מועדון חייבת להתבצע לאחר שמבקרים בו בצורה ישירה ומתרשמים מכל מה שהוא מציע, תוך דגש ניכר על המתקנים שלו. העדיפות, מטבע הדברים, היא למועדון בריאות שיציע כמה שיותר מתקנים איכותיים, לרבות חדר כושר, אולם התעמלות (בו נערכים שיעורים וחוגים שונים, אשר חשוב כמובן לבחון גם אותם) וכן חדרי אימונים אירוביים ואנאירוביים. באשר לאחרונים, מומלץ להעדיף מועדונים הכוללים בתוכם מספר מכשירים בסיסיים, דוגמת הליכונים, אופני כושר, מכשירי חתירה, אליפטיקלים, מכשירי כוח, משקולות ועוד. מועדונים מהשורה הראשונה יכללו בתוכם גם תשתיות ייחודיות, דוגמת בריכות שחייה, חדר מתיחות, מגרשי משחקים, מתחמי ספא, חדרי מנוחה ועוד. ככלל, ככל שיש יותר מתקנים וציוד במועדון, כך גדלות אפשרויות האימון של המועדון, ולכן הוא בהכרח מומלץ יותר.
באשר לחדרי הכושר, ברור שלא ניתן להתייחס אליהם כאל מקשה אחת, כאשר לכל מועדון בריאות יש חוקים משלו. חדר הכושר הממוצע יכלול בתוכו מכשירי כושר מכל הסוגים, וכאמור – לרוב גם גורם מקצועי שמלווה את המתאמנים. התייחסות מיוחדת צריך לקבל הסטודיו, שמוצא את מקומו בהרבה מאד מועדוני בריאות. זהו המקום בו נערכים השיעורים הקבוצתיים, בהנחייתו של המדריך, כאשר החוגים המוצעים יכולים להיות בשלל תחומים פופולאריים: יוגה, אמנויות לחימה, שיעורי אירובי, התעמלות ועוד. מנגד, חשוב לזכור שגם לחדרי סטודיו מספר חסרונות אפשריים, ובכלל זה העובדה שלא ניתן לבצע בהם פעילות אחרת מזו המתבצעת ברגע נתון. בנוסף, מעצם המהות של הסטודיו לא יכולים המתאמנים לקבל את היחס האישי שהם יכולים לקבל בחדרי ספורט אחרים.
בחינה מדוקדקת אחרת צריכה להיות בנוגע לרמת ההיגיינה במועדון, עם דגש ניכר על חדרי המקלחות והשירותים. בנוסף, יש לוודא שהוא כולל בתוכו את כל הדרוש לאחסון הציוד, דוגמת לוקרים אישיים.
הצוות המקצועי
כל מתאמן, בטח ובטח כזה שעושה את צעדיו הראשונים בתחום, זקוק לסיוע של מאמן, מדריך כושר או מדריך חוגים. אלה יבנו עבור המתאמנים תכניות אימונים אישית, בהתאם לצרכים, למצב הגופני ולרצונות של המתאמנים. בנוסף, תפקידו של הצוות המקצועי הוא לוודא שלקוחות מועדון הבריאות משתמשים בכל מתקן בצורה היעילה והבטוחה ביותר, מבלי לחולל נזק לגופם חלילה.
יש לוודא כי המדריכים הם מקצועיים, מחזיקים בהסמכות הנדרשות בתחום ואף מתנהגים כלפי המתאמנים בכבוד ותוך מתן יחס אישי לכל אחד מהם.
שירותים נלווים
מועדון בריאות עשוי להציע יותר מכל מה שתואר מעלה, חשוב ככל שיהיה. אנשי המועדון עשויים להעניק שירותים חשובים דוגמת בחינת הכושר הגופני של המתאמנים, בדיקת קצב ואופן חילוף החומרים הגוף במצב של מונחה, ביצוע מבחנים לבדיקת הגמישות שלהם ועוד. יש מועדונים אשר מעניקים מראש התייחסות ראויה גם לילדים, באמצעות חדרי משחקים בהם יכולים הילדים לבלות בזמן שהוריהם מתאמנים או לוקחים חלק בפעילות מסוימת הנערכת במקום. לא מעט מועדונים מציעים אנשי מקצוע מהשורה הראשונה, דוגמת גננות, שמשגיחים על הילדים במהלך פרק הזמן הזה. ייתכן בהחלט שמועדון הבריאות יציע חנות המוכרת ציוד ואביזרי ספורט ותשתיות אחרות שיכולות לתרום למועדון כגון: מכוני יופי, מסעדות (כמובן שהדגש כאן הוא על מאכלים בריאים) וכיוצא בזה.אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה